2022-2023 Appointment Changes

It is the intention of Bishop Cynthia Moore-Koikoi and Bishop Sandra L. Steiner Ball to set these appointments as of July 1, 2022*
(*other effective date as noted)

As of May 15, 2022

APPOINTMENTS:

  • Pastor Ken Aker from Orrtanna Charge, York District, to Greencastle First, York District.
  • Pastor Gary Allshouse from Airville McKendree, York District to Gatchelville/Crossroads, York District.
  • Pastor Faith E. Anderson from Cito, Altoona District, to Mt Union Allenport/Newton Hamilton Parish in Altoona District
  • William Bachman Certified Lay Speaker assigned to Pittston/Old Forge Charge, Scranton Wilkes-Barre District
  • Rev. Dr. Lori A. Betsworth from Lykens, Harrisburg District, to St. John's-Newberry, Williamsport District.
  • Rev. Michelle Bodle from Philipsburg Grace/Morgan Run, State College District to Altoona Juniata, Altoona District
  • Rev. James C. Bonsell III from Felton, York District, to Good Shepherd Community, Harrisburg District
  • Pastor Paul A. Bowers from Local Pastor Unappointed, to Mt. Joy Clearfield, Altoona District.
  • Rev. Terrence Brosius from Richfield, Lewisburg District to South Mountain Charge, York District
  • Pastor Kenneth F. Brown from Alderson/Noxen/Kunkle, Scranton/Wilkes Barre District, to Holy Trinity/Windfall Charge, Williamsport District
  • Pastor Jackie L. Condon from Marysville Bethany, Harrisburg District, to Balls Mills, Williamsport District.
  • Rev. Joshua Davinsizer from McConnellsburg, Altoona District, to Baughman Memorial, Harrisburg District
  • Dr. Jessica Davis from Allentown UMC, Greater New Jersey Conference to St. Paul's State College Associate Pastor, State College District.
  • Rev. Michael Dawes from Pine Run-Salladasburg-Larryville, Williamsport District to New Oxford Emory-Salem Guldens, York District.
  • Rev. L. Jean Felty from Baughman Memorial (interim), Harrisburg to Duncannon Charge (interim), Harrisburg
  • Rev. Richard Denison, Jr. from Mechanicsburg Hope (interim), Harrisburg to Paxton (interim), Harrisburg
  • Pastor Therese Finney from Hope Eternal, Harrisburg District, to Marysville Bethany, Harrisburg District
  • Mary K. Forshey from Certified Candidate, Harrisburg District, to Northumberland/Sunbury, Lewisburg District
  • Justin Frear from Duke Seminary to Lock Haven Covenant, State College District
  • Rev. Timothy A. Funk from Red Lion St Pauls Extended, York District, to Fawn Grove, York District
  • Melia C. Garrett from Certified Candidate, York District to Daleville/Maple Lake, Scranton Wilkes-Barre District
  • Rev. Alison Grove from Lock Haven Covenant, State College District, to Faith Waynesboro, York District
  • Rev. Susan L. Halverstadt from Williamsport Faxon-Kenmar, Williamsport District, to Montoursville Bethel, Williamsport District
  • Rev. Denise Haskins from Clearfield West Side, Altoona District to McConnellsburg, Altoona District
  • Rev. Judi Herrold from Newburg, Harrisburg District, to Shepherdstown, Harrisburg District
  • Pastor Michael A. Hill from Elimsport Valley Parish, Lewisburg District, to Farragut/Fairfield Charge, Williamsport District
  • William Ingram Certified Lay Minister, from Salem Guldens, York District to Dillsburg, Mt. Zion, York District.
  • Rev. Helen M. Learn from Camptown Charge, Williamsport District, to Living Waters Charge, Williamsport District
  • Pastor John J. Lesher Jr. from Halifax Zion Stone, Harrisburg District, to Lykens, Harrisburg District
  • Pastor Bruce Levy Christ/Otterbein, Harrisburg District, to Chambersburg Circuit, York District
  • Pastor Chris Long from Laporte/Dushore Charge to Church Hill/Reedsville/Milroy Charge, State College District
  • Pastor Summer Love Bair from Fort Loudon/Edenville, York District to Shade Valley Parish, Altoona District
  • Pastor Eric J. Luczak from Daleville/Maple Lake Extended, Scranton Wilkes-Barre District to Court Street/Embury, Scranton Wilkes-Barre District
  • Pastor David R. A. McElwee from East Salem/Otterbein State College District to Clearfield West Side Altoona District
  • Pastor Samantha McElwee from Lincoln Chapel (PT), Lewisburg District to Philipsburg Grace/Morgan Run Charge, State College District
  • Rev. Rebecca McGee from State College St. Pauls (Associate), State College District, to Winterstown, York District.
  • Pastor Doug Mellott from The Beacon, Williamsport District to East Salem/Otterbein Charge, State College District
  • Pastor Layne Miller Vizthum from Chambersburg Circuit, York District, to Newburg, Harrisburg District
  • Pastor Brian L. Myfelt from Mt Union Allenport/Newton Hamilton Parish, Altoona District, to Richfield, Lewisburg District
  • Rev. Christopher Nauta Duncannon Charge, Harrisburg District to Red Lion St. Paul's, York District
  • Rev. Jane L. O'Borski from Wyalusing Charge, Williamsport District, to Heshbon Park, Williamsport District.
  • Rev. Julia Piper from Altoona Juniata, Altoona District, to Gethsemane, State College District
  • Pastor George Price III from Middleburg, Lewisburg District to Mehoopany Charge, Scranton Wilkes-Barre District
  • Pastor John Quintilian from Mechanicsburg Wesley, Harrisburg District, to Christ-Otterbein, Harrisburg District
  • Rev. Amy Raser from Swatara Charge, Harrisburg District, to Geyers-Highspire, Harrisburg District
  • Pastor Deborah L. Ryder from Unappointed, to Hope Eternal, Harrisburg District.
  • Pastor Kevin R. St. Martin from Clarks Green/Chinchilla, Scranton/Wilkes -Barre District, to The Beacon, Williamsport District.
  • Rev. Brent Salsgiver from Paxton, Harrisburg District, to Fishburn Extended, Harrisburg District
  • Rev. Jason M. Schwartzman from Lemoyne Grace, Harrisburg District, to Grace Upon Grace Cooperative Parish, Harrisburg District
  • Pastor John Shaffer from Gibson/S.Gibson, Scranton Wilkes-Barre District to Springville/Dimock Community, Scranton Wilkes-Barre District
  • Rev. David K. Shultz from Winterstown, York District to Elimsport Valley Parish, Lewisburg District
  • Pastor Hannah Sledge from Mechanicsburg Aldersgate, Harrisburg District, to Mechanicsburg Hope, Harrisburg
  • Pastor Frederick C. Snyder II from Mehoopany Charge, Scranton Wilkes-Barre District to Carbondale and East Benton Circuit, Scranton Wilkes-Barre District
  • Rev. David Stough from Fawn Grove, York District, to Dallastown Bethlehem, York District
  • James L. Stover Certified Lay Speaker assigned to Mt Zion/O'Shanter, Altoona District
  • Rev. Thomas L. Swingle from Andrew Chapel, Virginia Conference to Dorranceton, Scranton Wilkes-Barre District
  • Pastor David A. Walker from Dallas, Scranton Wilkes-Barre District to Dallas and Alderson Circuit, Scranton Wilkes-Barre District
  • Pastor Jean Ward from Churchhill/Reedsville/Milroy, State College District to Jefferson/Greenmount, York District
  • Pastor Nathan E. Weaver from Endless Mountains Charge, Scranton Wilkes-Barre District to Noxex/Kunkle Charge, Scranton Wilkes-Barre District
  • Pastor Christopher E. Weems from Balls Mills, Williamsport District, appointed to Athens, Williamsport District
  • Pastor Erin F. Wheeler from New Oxford Emory, York District to Middleburg, Trinity, Lewisburg District
  • Rev. Jennifer Williams from Fishburn, Harrisburg District, appointed to Mechanicsburg Aldersgate, Harrisburg District
  • Pastor Joshua A Yorks from Holy Trinity/Windfall, Williamsport District to Hetlerville/Mifflinville, Lewisburg District
  • Pastor Annette Zrowka from Pittston/Old Forge, Scranton Wilkes-Barre District to Gibson/S. Gibson, Scranton Wilkes-Barre District